Húrinovy děti - referát

23. června 2013 v 17:31 | lufi-peace
Ve škole jsem psali referát o nějaké knize, kterou jsme přečetli. Já psala o knize od J. R. R. Tolkiena a dostala jsem za to 1. Tady to je.

Vážený pane profesore a milí spolužáci,
chtěla bych vám představit knihu od J. R. R. Tolkiena, kterou jsem nedávno přečetla. Jmenuje se Húrinovy děti a vyšla v roce 2007 pod nakladatelstvím Argo.

Jedná se o příběh z konce Prvního věku Středozemě, tedy období, kdy byla tato země ještě velmi mladá.

V kraji Dor-lómin žil Húrin, syn Galdorův. Byl to zlatovlasý muž s ohnivou povahou, který se oženil s Morwen z Bëorova rodu a měli spolu syna Túrina. Když mu bylo asi osm let, odešel Húrin na sever bránit svoji zem a svůj lid před strašlivou mocí temného pána zla Morgotha. Ten ho zajal a uvalil na něj a celý jeho rod strašlivou kletbu a držel ho v kobkách své pevnosti Angbandu.

V Dor-lóminu nastaky těžké časy. Přicházeli sem východňané a začali zde plenit vesnice a zabírat si všechna území pro sebe. Z tamního lidu se pomalu stávali nevolníci. Aby takový osud nepotkal i mladého Túrina, poslala ho Morwen do bezpečí elfské říše v Doriathu. Ona sama v této době čekala další dítě - dceru, kterou později pojmenovala Niënor.

Postupem času z Túrina vyrostl vysoký tmavovlasý muž s hlubokýma očima. Byl odvážný, cílevědomý a hlavně to byl skutečně vynikající bojovník. Jednoho dne však byl z Doriathu vykázán, a tak začal jeho život mezi psanci.

Během Túrinova pobytu ve vyhnanství se společně s ním setkáme se spoustou různých postav, jeko jsou elf Beleg a nebo trpaslík Mîm. Ale nejzajímavější je téměř závěrečná kapitola, kde se Túrin utká s obávaným drakem Glaurungem. Sice ho přemůže, ale dojde k naplnění Morgothovy kletby a Túrin se dozví pravdu o jeho manželce Níniel.

Příběh je psaný spisovnou češtinou a celý děj doplňují krásné ilustrace od Alana Lee.

Jedná se o jedno z nejzajímavějších a nejnapínavějších děl J. R. R. Tolkiena, kde se kromě životního příběhu Túrina Turambara můžeme dozvědět i několik nových poznatků o životě ve Středozemi a o její historii.

Ikdyž se kniha může obyčejnému čtenáři zdát poněkud složitá a zamotaná, rozhodně bych ji doporučila všem milovníkům fantasy a J. R. R. Tolkiena.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama