Student knihomol 2 - únor

1. března 2014 v 14:38 | Lufienne
Za únor jsem přečetla čtyři knihy, to je 859 stránek.ZabijákÉmil Zola - Zabiják (423 stran)
Zabiják je příběh obyčejné ženy Gervaisy, která se snaží žít svůj život co nejlépe to jde. Ke spokojenosti jí stačí jen něco k jídlu, práce, rodina a muž, který ji nebude bít a o něhož se může starat. To se jí nějaký čas daří, podnik se ujal a vše je jak má být. Jenže jednoho dne se její manžel Coupeau zraní a ona utratí všechny úspory, jen aby se zase uzdravil. Od té doby se všechno zvrtne. V práci už to nejde tak dobře, navíc se Coupeau dal na pití vína a kořalky. Všechno jde z kopce.
Jsem si jistá, že by se tato kniha nelíbila úplně vše. Nehledejte v ní žádnou velkou akci, jde zkrátka o popis života francouzských dělníků v Paříži. Je to docela smutný příběh, dokonale zachycuje, jak je alkohol nebezpečný a že díky němu můžete vážně přijít úplně o všechno. Zolův styl psaní se mi zalíbil, rozhodně si přečtu něco dalšího.

Máj / KyticeKarel Hynek Mácha - Máj
Karel Jaromír Erben - Kytice
(164 stran)
Máj je příběh mladého Viléma, který nevědomky zabije svého otce, když zjistí, že svedl jeho milou, Jarmilu. Za tento čin je odsouzen k smrti.
Jelikož je Máj považován za jedno z nejzásadnějších děl české literatury, čekala jsem, že bude vážně perfektní. Ale bohužel, zklamalo mě to. Nápad je skvělý, ale nelíbí se mi styl, jakým je to napsané. Já na poezii stejně moc nejsem, ale tohle mě doopravdy zklamalo. Ale jsem ráda, že jsem to četla, když je to tak významná báseň. Ale nikdy víc.

Kytice je soubor třinácti balad. Často se zde objevuje motiv lásky nebo touhy a hlavní hrdina se většinou něčím proviní a následně je za to potrestán.
Kytice je asi tak milionkrát lepší než Máj. Ze všech třinácti skladeb se mi nelíbí jen Věštkyně, ale jinak je to zkrátka perfektní. Strašidelné příběhy, které jsou napsané tak poutavě a navíc se rýmují, takže si je snadno zapamatujete. Já Kytici četla už asi v páté třídě a to nejmíň třikrát, ale až teď jsem schopná pořádně ocenit, jak báječné to dílo je. Rozhodně všem doporučuji. Moje nejoblíbenější - Svatební košile.
Kouzelný svět Pána Prstenů

David Colbert - Kouzelný svět Pána prstenů (181 stran)
V této knize najdete odpovědi na několik zajímavých otázek - např. Proč jsou Tolkienovi elfové vysocí? Jaký je původ slova hobit? Kolik jazyků Tolkien vymyslel? A spousta dalších. Většinou se tu autor knihy zabývá různými literárními díly, kterými se Tolkien nejspíš inspiroval při psaní Pána prstenů. K tomu je tu několik dalších zajímavostích o jeho životě.
Pro mně, jelikož Tolkiena miluju, to bylo docela zajímavé a dozvěděla jsem se vážně dost nových věcí. Ale pro normálního čtenáře to asi nebude to pravé. Jo, bylo to super, ale občas mi přišlo, že spíš chtěl autor naznačit, že Tolkien zkrátka všechno opsal od někoho liného xD

Svět hobitůDavid Day - Svět hobitů (91 stran)
V této knížečce se dočtete zajímavosti ze života Tolkienových hobitů. Autor tu nejčastěji rozebírá samozřejmě Bilba a Froda, ale dočtete se tu i o Glumovi, trpaslících, Gandalfovi a dalších postavách. Hlavním tématem je ale rozbor jmen těchto knižních hrdinů. Dozvíte se zde, že pan profesor Tolkien jim nedal jména jen náhodně, ale že jsou to jména, která se perfektně hodí k jejich charakteru nebo zvykům a jak vlastně všechna vznikla. Vše je doplněno originálními obrázky.
Po pravdě, Kouzelný svět Pána prstenl se mi líbil víc. Bylo tam spousta pro mně nových informací. V této knížce jsem se vlastně nedozvěděla nic moc nového a třebaže mě fascinuje, jakou práci si Tolkien při vymýšlení jmen dal, a jak perfektně dokázal pracovat se slovy a jejich významem, je pravda, že jsem se u čtení docela nudila a často u toho usínala. Je mi to docela líto, ale tento kousek rozhodně nebude patřit k mým oblíbeným.

ROZEČTENO: Vladimir Nabokow - Lolita
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lywia Lywia | Web | 3. března 2014 v 18:32 | Reagovat

Kouzelný svět Pána prstenů a Svět hobitů bych si taky chtěla přečíst. Miluju Tolkiena a Pána Prstenů <3 K Vánocům jsem dostala knížku Skutečná Středozemě,což je něco jako Kouzelný svět Pána prstenů ^^
________________
No,já právě taky ještě ani jednu nenašla a to už asi dva týdny,tam pořád hledáme,kde by mohla být a pořád nic :D A u nás ani skoro žádný nejsou a do Plzně nebo kam kvůli tomu jezdit nebudu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama