Student knihomol 2 - duben

1. května 2014 v 22:19 | Lufienne
Za duben jsem přečetla pět knih, to je 874 stránek.kniha-spolecenstvo-prstenuJ. R. R. Tolkien - Společenstvo prstenu (380 stran)
Myslím, že všichni tuhle dílo znají a je docela zbytečné o tom psát, ale tak jen stručně.
Hobit Bilbo Pytlík odejde z Kraje a přenechá všechen svůj majetek svému synovci Frodovi, všechno, včetně kouzelného prstenu o kterém čaroděj Gandalf zjistí, že je kouzelný a že patří pánovi zla Sauronovi. Sauronova moc je svázána s Prstenem, takže je jasné, že musí být zničen, ale to jde udělat jen v Hoře osudu, kde byl ukován. Tato hora leží v zemi Mordor (kde se snoubí šero se šerem xD), sídle Saurona. Frodovi nezbyde nic jiného než se se svými přáteli vydat na nebezpečnou cestu, pokusit se Prsten zničit a zachránit tak Středozem.
Co k tomu říct? Prostě dokonalost. Miluju Tolkiena, miluju Pána prstenů a hlavně miluju Aragorna ♥ Jediné, před čím bych chtěla trochu varovat potencionální čtenáře, kteří četli Hobita a teď se chtějí vrhnout na trilogii, tak pozor! Hobit je mnohem pohádkovější a je psán trošku jiným stylem. Většina lidí, co znám, co si chtěli přečíst Společenstvo, pak byli zklamaní, že to prostě není tak hobitovské no... Navíc tu Tolkien hodně naráží na různé příběhy třeba ze Silmarilionu a tak a to někoho může trošku zmást. Nechci od toho nikoho odrazovat, rozhodně to za přečtení stojí.

Ostře sledované vlakyBohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (130 stran)
Příběh, který se odehrává během druhé světové války, vypráví mladý Miloš Hrma. Pracuje na nádraží a řeší tu nejrůznější problémy spojené jak s válkou, tak s jeho osobním životem, či životem jeho kolegů.
Nějak nevím, co víc o té knížce říct, byla jsem z ní tak trochu zmatená. Třebaže jsem to přečetla za jeden den, vůbec jsem si nemohla zvyknout na styl, jakým je to napsané. První stránku jsme četla snad pětkrát, než jsem konečně něco pochytila. Ale pak už se to docela dalo, nejvíc na mě zapůsobila ta část, kde popisoval, jak se tehdy převážel dobytek, to bylo strašné. Jako čekala jsem od toho víc, ale asi je to klasika, tak jsem ráda, že jsem si to přeci jen přečetla. Ale pan Hrabal asi nebude patřit mezi moje oblíbené autory.

Ten, kdo stojí v koutěStephen Chbosky - Ten, kdo stojí v koutě (213 stran)
Ten, kdo stojí v koutě je kniha složená z dopisů, které píše šestnáctiletý Charlie. Je nový na střední škole a je z toho trochu nervozní, ale později se spřátelí se Sam a Patrickem a všechno se změní. Popisuje tu svoje zážitky, jak dobré, taky i ty špatné, svoje sny, přání i obavy.
Celou knížečku jsme přečetla jedním dechem. Je napsaná vážně perfektně, čte se skoro sama a hlavně Charlie je moc zajímavý kluk. Trochu mi připomínal Holdena Caulfielda z Kdo chytá v žitě, ale Charlie mi je o něco bližší než Holden. Je trošku zmatený z ostatních lidí, nevyzná se v nich, ale jako Holden je hodně přemýšlivý. Celý jeho příběh mě vážně dostal, ikdyž to samozřejmě není knížka plná nečekaných zvratů a nevím čeho ještě, ale já mám tyhle příběhy ráda. Asi si ji budu muset co nejdřív přečíst znovu, jsem z ní nadšená!

Moliér - Lakomec (98 stran)
Hlavní hrdina je starý Harpagon, který má na prvním místě jen svoje zlaťáčky. Kvůli jeho lakotě trpí i jeho děti, syn Kleant a dcera Eliška. Eliška je potají zasnoubená s Valérem, který je zaměstnaný v Harpagonově domě. Kleant se zamiluje do krásné Mariany, ale ani ti dva nemohou být spolu, protože na Marianu si myslí Harpagon. Všechno se vyžeří, až když se Harpagonovi ztratí truhla s penězi.
Asi před rokem jsem četla Komedii o hrnci, ale už si to vlastně vůbec nepamatuju xD Takže jsem si s radostí přečetla i Lakomce, na kterém jsem nedávno byla v divadle. Docela se mi to líbilo, bylo to přečtené hned a bylo to docela legrační, jen bych změnila ten konec, ale s tím se nedá nic dělat, takové konce jsou u divadelních her běžné.
Je to i četba k maturitě, tak kdo chce, klidně to zkuste, není to tak špatné x)

DémonMichail Jurjevič Lermontov - Démon (53 stran)
Jedná se o báseň, kterou Lermontov začal psát už ve svých čtrnácti letech.
Vypráví o Démonovi, který se zamiloval do smrtelné dívky Tamary. Nemůže se ovládnout, chce se jí zmocnit, a tak zabije jejího snoubence. Tamaru přepadne smutek a žádá otce, aby ji dal do kláštera. Ale ani tam se před Démonem neschová. Nakonec jeho neustálému naléhání podlehne.
Konečně se mi toto dílo dostalo do ruky. Už dlouho jsem si to chtěla přečíst, jelikož se mi moc líbil celý příběh a zápletka, tak mám radost, že to splnilo moje očekávání a nejsem z toho zklamaná.

ROZEČTENO: J. R. R. Tolkien - Dvě věže
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama