Dvakrát zachráněné dítě

23. října 2014 v 20:12 | Lufienne
Asi před dvěma týdny jsem byla u nás v BK v kině na přednášce s názvem Thomas Graumann - Dvakrát zachráněné dítě.
Přednášející Thomas Graumann se narodil v roce 1931. Pochází z Brna, z židovské rodiny. Asi si dokážete představit, že jeho rodina to v té době neměla zrovna nejlehčí. Jejich sytuace se stále zhoršovala, nikdo nevěděl, co koho čeká, a tak když se Thomasova matka dozvěděla o možnosti dočasného ubytování jejích dětí v zahraničí, v bezpečí, neváhala. Thomas odjel vlakem do Skotska v roce 1939. Jeho mladší bratr byl tehdy nemocný, jeho odjezd byl tedy přeložen na příště. Bohužel, žádné příště už nebylo. Thomasův vlak byl poslední, který měl povolení k odjezdu.

Za celou záchrannou akcí stál muž jménem Nicolas Winton. Byl to právě on, kdo organizoval hromadné odjezdy židovských dětí do Velké Británie. Tímto způsobem jich zachránil 669.

Přednáška pana Graumanna trvala asi hodinu a půl. Povyprávěl nám o vzpomínkách z dětství, o jeho dospívání ve Skotsku, dále o jeho misionářské práci na Filipínách a o následném návratu zpátky do České republiky, také povídal o jeho ženě, dětech a vnoučatech. Bylo to vážně poutavé vyprávění, navíc je to moc milý a veselý pán, takže těch devadesát minut uteklo jako voda. Na zajímavosti tomu přidalo i to, že třebaže Graumann v Česku žije už skoro dvacet let, česky pořád neumí, takže jsem měla možnost si procvičit angličtinu a vidět práci tlumočníka přímo v akci xD Vážně se mi to moc líbilo, v poslední době se docela zajímám o příběhy z válečného období.


Každopádně pokud se o tyhle věci zajímate také, rozhodně Graumannovu přednášku doporučuji. Více se kdyžtak dočtete na těchto stránkách.

btw Žádné fotky nemám, můj foťák prostě odmítá fotit jindy než za denního světla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama