Kniha nebo film? - Velký Gatsby

2. března 2015 v 10:39 | Lufienne

Francis Scott Fitzgerald - Velký Gatsby

Příběh vypráví Nick Carraway, který se právě přistěhoval do New Yorku. Jeho soused Gatsby pořádá každý večer obří večírky, na který je jednoho dne také pozván a jako jeden z mála hostů se zde s oním záhadným Gatsbym spřátelí. Ten ho po čase požádá, jestli by ho nepřivedl do kontaktu se svojí sestřenicí Daisy. Ukáže se, že Gatsby a Daisy spolu měli před pěti lety poměr, ale nemohli se vzít, protože Gatsby pocházel z chudých poměrů. Za tu dobu už se ale dostal do vrstvy bohatých, známých a možná i slavných lidí v New Yorku a doufá, že se s Daisy opět dá dohromady. Ta je už ale vdaná za Toma Buchanana, což vede ke vzniku velmi složité situace.

Vždycky jsem si (z nějakého důvodu, který je mi neznámý) myslela, že je to trochu fantasy, čekala jsem něco ve stylu Čaroděje ze země Oz xD Opravdu netuším proč. Ale zkrátka jsem se na to vážně těšila a musím říct, že z toho nakonec moc nadšená nejsem. Četlo se to dobře, ale většinou se tam jen o něčem vypráví, žádnou velkou akci nečekejte. Ale je to celkem fajn, Gatsby je určitě sympaťák, líbilo se mi, jak kolem něj za začátku dělali takové tajnosti. Ale znovu bych se do toho asi nepustila, moc mě to nechytlo.
P.S. Ze začátku mi to docela připomínalo Oscara Wildea xD Takové popisování a trochu žvatlání celkem o ničem... Ale potom už se to trochu rozjelo.posterVelký Gatsby (2013) ČSFD - 73 %

Nebylo to zas až tak špatné, ale já se na ten film těšila, protože prostě Leonardo a Tobey, že jo xD, takže jsem nejspíš měla vysoká očekávání. Moc nadšená nejsem. Po vizuální stránce to bylo opravdu moc pěkné, ale je tu několik věcí, které se mi nelíbily. Například to, že třebaže je všechno laděno do stylu 30. let 20. století, je v tom vidět jistý nádech moderní doby, navíc k tomu hrají současné hity (zkrátka takové ty duč duč songy, co znáte z radia nebo z diskoték) a to se podle mně do tohoto příběhu nehodí. Potom už to jsou jen maličkosti, třeba že na Gatsbyho večírcích se objevují i černoši, což mi přišlo dost divné, jelikož v knížce je proti nim mířeno několik narážek. Taky jsem nepochopila, co pořád mají s tím, že si Gatsby myslel, že je bůh nebo co... Z toho jsem nějak zmatená...

Každopádně hlavní dějovou zápletku to mělo, ale jako celek to knížku podle mně moc nevystihuje. Kdyby to šlo, dala bych tak dva a půl hvězdičky, ale to nejde, takže dám tři.

posterVelký Gatsby (1974) ČSFD - 64 %

Sice dávám stejný počet hvězdiček, ale líbilo se mi to víc. Téměř přesně se to drží knížky a lépe to vystihuje atmosféru celého příběhu... Já nevím, prostě nemám ráda, když jsou díla zpracována moderněji, než ve skutečnosti v knížce jsou. Proto bych doporučila tento film, ne ten s Leonardem. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucitta Růžičková Lucitta Růžičková | 3. března 2015 v 20:31 | Reagovat

Máš hezký blog, rozhodně jsem ho nenavštívila naposledy!! Byla bych moc ráda, kdybys i ty navštívila můj blog, případně se stala mojí čtenářkou (čtenářství vždy ráda oplácím)!! Měj se hezky..:)
www.lucieruzickova.blogspot.cz

2 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 13. března 2015 v 21:46 | Reagovat

Ani jeden z filmů jsem neviděla, místo toho jsem četla knížku. Od Fizgeralda to není první dílko a narážím na něj opravdu náhodně.
Co se týče černochů, sice na ně byl nástin chvílemi nelibý, ale ne zaujatý vypravěčem. Navíc se v díle objevili i jako muzikanti v limuzíně, když Nick a Gatsby kolem nich jednou projížděli.
Ale příběh mě moc nechytil, což ale neznamená, že by to bylo špatné :-D na filmy se snad někdy mrknu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama